-
přezdívky + kdy a kde žil? Kde je vystaven?
- také zvaný ledovcový muž nebo ledový muž, či Homo tyrolensis) je přezdívka daná dobře zachovalé přírodní mumii člověka, který žil v období mezi roky 3400 až 3100 př. n. l. Mumie byla nalezena v září 1991 v Ötztalských Alpách, odtud má přezdívku „Ötzi“, v blízkosti hor Similaun a Hauslabjoch na hranici mezi Rakouskem a Itálií.
- Je nejstarší známou evropskou přirozenou lidskou mumií a nabízí nebývalý pohled na Evropany doby měděné. Jeho tělo a předměty jsou vystaveny v Jihotyrolském archeologickém muzeu v Bolzanu (Jižní Tyrolsko, Itálie).
-
výška + váha + věk
Ötzi byl přibližně 165 cm vysoký, vážil asi 50 kg a jeho věk se odhaduje na 45 let
-
Spolu s mumií byly nalezeny i zbytky jeho ...
- oděvu, bot a výbavy.
- Tu tvoří měděná sekera s tisovým topůrkem, pazourkový nůž s jasanovou rukojetí, toulce se šípy s pazourkovými hroty a nedodělaný luk. Zajímavý byl také nález kousku pyritu a zápalné hubky v jeho opasku
-
popiš oblečení
- důmyslně zpracované.
- Měl na sobě plášť vyrobený z tkané trávy a kabát, opasek, pár přiléhavých kalhot („indiánského“ legínového typu, tedy v podobě dvou oddělených nohavic), bederní roušku a boty, to vše z usní z různých kůží a kožešin. Také nosil čepici z medvědí kožešiny s koženým řemínkem. Boty byly vodotěsné a široké, podle všeho určené pro chůzi přes sníh.
-
V době nálezu vážila Ötziho mumie ... kg.
13,75
-
jak umřel?
- Zpočátku se věřilo, že Ötzi zemřel na podchlazení během zimní bouře. Následné výzkumy ukázaly, že měl v době úmrtí v levém rameni uvízlý hrot šípu. Detailní prohlídka těla našla podlitiny a řezy na rukou, zápěstí a hrudníku a mozkové poranění svědčící o úderu do hlavy. Předpokládá se, že Ötzi vykrvácel poté, co šíp rozbil lopatku a poškodil velké cévy.
- Prostřednictvím rentgenového snímku bylo zjištěno, že Ötzi zemřel na vykrvácení poté, co byl zasažen do ramene kamenným šípem. Pravděpodobně byl zasažen zezadu, když utíkal před svým pronásledovatelem; sice by vykrvácel do několika minut, ale jeho vrah ho poté ještě utloukl údery do hlavy.
-
popiš jeho poslední večeři
- plná tuku – podíl tvořil asi 50 procent
- „Pokud zvážíte nadmořskou výšku, kde Ötzi lovil, tak prostě takový přísun potravy potřeboval,“
- tuk nepocházel z domácích zvířat, ale z divokých kozorožců horských – až 140 kilogramů vážících savců
- Ötzi neznal sůl ani koření, přičemž vědci označují chuť syrového masa a tuku z kozorožce jako „těžko poživatelnou“.
- Velice zajímavým objevem jsou také stopy po rostlinách v jeho žaludku. Kromě primitivní pšenice jednozrnky, která spíše než dnešní pšenici připomínala ječmen, ale především stopy jedovaté kapradiny.Tato rostlina se jmenuje hasivka orličí - Efektivní je především proti parazitům – a s nimi se Ötzi prokazatelně potýkal – v těle měl hlístici, v posledním půlroce před smrtí byl zřejmě třikrát nemocný.
-
jaký byl jeho zdravotní stav
- Z analýz jeho DNA vyplývá, že trpěl netolerancí na laktózu, což bylo v jeho době zřejmě ještě velmi rozšířené. Skot tehdy ještě nebyl natolik četný, takže si lidé začali tuto toleranci zřejmě teprve vyvíjet.
- genetickou predispozici k nemocem srdce, jak dokazují zkornatělé tepny. V tom byl mnohem podobnější dnešním lidem, než si vědci mysleli.
- Dalším důkazem, že Ötzi nebyl úplně nejzdravější osobou, byly jeho zuby: měl je silně zkažené, zřejmě od nadměrné konzumace cukrů.
- Mimo jiné se spekuluje o tom, že mohl trpět i boreliózou.Ötzi měl v těle zřejmě střevního parazita hlístici druhu tenkohlavec lidský (Trichuris trichiura). Během vyšetření výpočetní tomografií bylo zjištěno, že tři nebo čtyři z jeho pravých žeber byla popraskaná tím, jak ležel po smrti tváří dolů nebo když led rozdrtil jeho tělo. Jeden z jeho nehtů (ze dvou nalezených) má tři beauovy linie ukazující, že byl v posledních šesti měsících před svou smrtí třikrát nemocný. Poslední událost, asi dva měsíce předtím než zemřel, trvala asi dva týdny. Bylo také zjištěno, že mu v důsledku přirozeného procesu mumifikace v ledu chybí pokožka, nejsvrchnější vrstva kůžeRadiologické vyšetření Ötziho kostí ukázalo „věkem nebo zátěží podmíněné degenerace“, která odpovídají tetovaným oblastem, včetně osteochondrózy a mírné spondylózy v oblasti bederní páteře a opotřebení a odtrhávací degenerace v koleně a především v kotníkových kloubech
-
co se zjistilo z pylu v otziho žaludku?
V Ötziho zažívacím traktu byly nalezené zbytky 30 druhů pylů – z nich vyplývá, že ledový muž prožil většinu života na jih od Alp.
-
jaké bakterie se našly v žaludku?
- Helicobacter pylori. Jde o patogenní bakterii, jež napadá sliznici žaludku. Odhaduje se, že je ve vyspělých zemích touto bakterií infikována více než polovina dospělých po 60 letech věku. Způsobuje zejména žaludeční vředy, má však zřejmě na svědomí i různé druhy rakoviny žaludku.
- Podle Zinka je možné, že právě u Ötziho pochopíme, proč se tato bakterie vlastně v lidském zažívacím traktu vyskytuje – „je možné, že tehdejším lidem pomáhala třeba se zažíváním syrového masa a teprve později se změnila v patogen,“
-
co otzi a tetování?:)
- 61 tetování, většinou černých linek nebo křížků
- Vědci, kteří je studovali, se domnívají, že neměla ornamentální funkci. Místa vpichů jehel totiž přesně odpovídají tomu, jak jsou umístěná akupresurní tetování v Asii
- Mikroskopickým vyšetřením vzorků odebraných z tohoto tetování bylo zjištěno, že bylo vytvořeno z pigmentu vyrobeného z popelu z ohniště nebo ze sazí
-
jak se otzi zivil?
- Zkoumáním proporce Ötziho holenní kosti, stehenní kosti a pánve americký profesor funkční anatomie z Univerzity Johnse Hopkinse Christopher Ruff určil, že Ötziho životní styl zahrnoval dlouhé pochůzky po kopcovitém terénu. Tento stupeň mobility není charakteristický pro jiné Evropany doby měděné. Ruff navrhl, že to může znamenat, že Ötzi byl horský pastevecvlasech menší koncentrace (Pb než v současnosti), ale větší arsenu – Pb dnes více kvůli znečistění,ale arsen?- kontakt s kovorytectvím? - Prospektor, hledal Cu
-
s kým je podle gen. analýz otzi příbuzný?
Vědci, kteří v únoru 2012 představili výsledky tohoto výzkumu, dokázali, že Ötzi byl nejblíže příbuzný dnešním Korsičanům a Sardům.
-
co zuby?:)
- 4mm mezera mezi řezáky (trema)
- silná abrase zubů
|
|