-
charakterizuj slinivku + kde leží?
protáhlá, laločnatá žláza (dlouhá 12-16cm) uložená retroperitoneálně v konkavitě duodena ve výši obratle L2..
-
jaké útvary a plochy rozlišujeme na slinivce?
- Její rozšířená část – hlava (caput pancreatis) přechází v tělo (corpus pancreatis), kt. je ventrodorzálně oploštělé s dvěma plochami (facies anterior et posterior) a dvěma hranami (margo superior et inferior).
- Tělo pankreatu se směrem ke slezině zužuje a přechází v cauda pancreatis.
-
kde leží incisura pancreatis?
Mezi hlavou a tělem pankreatu je na spodním okraji zřetelná incisura pancreatis
-
kde a co je proc. uncinatus?
protáhlý výběžek, vybíhá ze zadní části hlavy pankreatu, za kmeny vasa mesenterica superiora v inc.pancretis
-
co je capsula pancreatis?
- vazivové pouzdro na povrchu pankreatu
- odstupují z něj do hloubky vaz. septa, kt. rozdělují celý orgán na jednotl. lalůčky (lobuli pancreatis)
-
jaká nejmenší jednotka ve slinivce produkuje succus pancreaticus?
lalůček/lobuli pancreatis: je tvořený několika sty serózních tuboalveolárních žlázek, jež ve svém souboru představují exokrinní část pakreatu produkující pankreatickou šťávu (succus pancreaticus), kt. je pak odváděna systémem vývodů do sestupné části duodena.
-
charakterizuj Langerhansovy ostrůvky
- shluky epitelových buněk roztroušených uvnitř žláz. parenchymu
- Jejich počet se pohybuje kolem 1-2milionů a velikost je od 0,1-0,5mm.
- Langerhansovy ostrůvky produkují pankreatické hormony (inzulín, glukagon) a představují proto endokrinní část pankreatu (pars endocrina pancreatis)
-
popiš průběh ductus pancreaticus major
- Hl. vývod pankreatu (ductus pancreaticus major) vzniká v oblasti cauda pancreatis spojením vývodů jednotl. lalůčků a probíhá v ose pankreatu směrem k hlavě.
- Při průchodu tělem se do něj pod pravým úhlem otevírají další lobulární vývody a rozšiřuje se jeho průměr.
- V caput pancreatis se vývod stáčí kaudálně, spojuje se s ductus choledochus a společně ústí do descendentní části duodena na papilla duodeni major. Společné ústí obou vývodů je opatřeno svěračem.
-
popiš průběh ductus pancreaticus minor
- Přídatný vývod – ductus pancreaticus minor odvádí pankreatickou šťávu z kran. části hlavy pankreatu.
- Do duodena se otevírá na papilla duodeni minor, která je lokalizována v sestupné části dvanáctníku kraniálně od papilla duodeni major
-
popiš funkce sleziny
Slezina má několik důležitých funkcí. Ve fetálním období je významným krvetvorným orgánem. Ve slezině jsou vychytávány a destruovány poškozené červené krvinky, slouží jako rezervoár krve a je součástí imunitního systému.
-
popiš tvar a rozměry sleziny
Slezina má protáhlý tvar, podobá se kávovému zrnu. Je dlouhá asi 12 cm, její váha je proměnlivá v souvislosti s různým momentálním obsahem krve. Má šedofialovou barvu a měkkou konsistenci.
-
jaké póly na slezině rozlišujeme a kam směřují?
Přední pól sleziny (extremitas anterior) směřuje k žeberním chrupavkám, zadní pól sleziny (extremitas posterior) je orientován k páteři
-
vyjmenuj a popiš okraje sleziny
Horní okraj (margo superior seu acutus) je ostrý a jsou na něm zářezy (crenae lienis), které určují hranice mezi jednotlivými laloky. Dolní okraj (margo inferior seu obtusus) je zaoblený.
-
jaké plochy rozlišujeme na slezině?
Na slezině rozeznáváme dvě plochy. Konvexní plocha (facies diaphragmatica) se obrací k bránici, na nerovnou konkávní plochu (facies visceralis) naléhají útroby.
-
jaký útvar probíhá středem fascie visceralis sleziny?
Jejím středem probíhá brána sleziny (hilus lienis), kudy do sleziny vstupují cévy a nervy.
-
popiš obaly sleziny
Slezina je na povrchu kryta peritoneem (tunica serosa), které naléhá na vlastní tenké vazivové pouzdro (tunica fibrosa seu capsula lienis).
-
jakými útvary je slezina členěna na jednotlivé laloky?
Z vazivového pouzdra odstupují do nitra sleziny vazivové trámce (trabeculae lienis), které rozdělují slezinu na jednotlivé laloky
-
charakterizuj červenou dřeň sleziny
Prostory mezi trámci vyplňuje červená dřeň (pulpa lienis), která je tvořena jemným retikulárním vazivem prostoupeným širokými tenkostěnými sinusy naplněnými krví.
-
charakterizuj bílou dřeň sleziny
Slezina je bohatě prokrvena (cévy probíhají v trámcích), na konečné úseky tepen jsou vázány uzlíky mízní tkáně (folliculi lymphatici lienales), které ve svém souboru tvoří bílou dřeň sleziny.
-
kde je slezina uložena?
Slezina je v břišní dutině uložena pod levou klenbou brániční, její podélná osa je rovnoběžná s desátým žebrem. Horní okraj dosahuje k devátému žebru, dolní okraj k jedenáctému žebru. Její přední pól nepřesahuje spojnici mezi koncem chrupavky jedenáctého žebra s articulatio sternoclavicularis sinister (linea costoarticularis). Zadní pól je vzdálen asi 4 cm od páteře.
|
|