Poli 110 - Into to Canadian Politics - Prime Ministers

  1. Sir. John A. Macdonald
    • 1st
    • Liberal-conservative party
    • 1867 - 1873
    • 1878 - 1891
  2. Alexander Mackenzie
    • 2nd
    • Liberal party
    • 1873 - 1878
  3. Sir. John Abbott
    • 3rd
    • Liberal-conservative party
    • 1891 - 1892
  4. Sir. John Thompson
    • 4th
    • Liberal-conservative party
    • 1892 - 1894
  5. Sir. Mackenzie Bowell
    • 5th
    • Conservative party
    • 1894 - 1896
  6. Sir. Charles Tupper
    • 6th
    • Conservative party
    • May 1st 1896 - July 8th 1896
  7. Sir. Wilfrid Laurier
    • 7th
    • Liberal party
    • 1896 - 1911
  8. Sir. Robert Borden
    • 8th
    • Conservative party / Unionist party
    • 1911 - 1917 (Conservative)
    • 1917 - 1920 (Unionist)
  9. Arthur Meighen
    • 9th
    • National Liberal and Conservative party / Conservative party
    • 1920 - 1921 (National Liberal and Conservative party)
    • June 29 1926 - September 25 1926 (Conservative party)
  10. William Lyon Mackenzie King
    • 10th
    • Liberal party
    • 1921 - 1926
    • 1926 - 1930
    • 1935 - 1948
  11. R. B. Bennett
    • 11th
    • Conservative party
    • 1930 - 1935
  12. Louis St. Laurent
    • 12th
    • Liberal party
    • 1948 - 1957
  13. John Diefenbaker
    • 13th
    • Progressive Conservative party
    • 1957 - 1963
  14. Lester B. Pearson
    • 14th
    • Liberal party
    • 1963 - 1968
  15. Pierre Trudeau
    • 15th
    • Liberal party
    • 1968 - 1979
    • 1980 - 1984
  16. Joe Clark
    • 16th
    • Progressive Conservative party
    • 1979 - 1980
  17. John Turner
    • 17th
    • Liberal party
    • June 30 1984 - September 16/17 1984
  18. Brian Mulroney
    • 18th
    • Progressive Conservative party
    • September 17 1984 - June 24/25 1993
  19. Kim Campbell
    • 19th
    • Progressive Conservative party
    • June 25 1993 - November 3/4 1993
  20. Jean Chr├ętien
    • 20th
    • Liberal party
    • 1993 - 2003
  21. Paul Martin
    • 21st
    • Liberal party
    • 2003 - 2006
  22. Stephen Harper
    • 22nd
    • Conservative party of Canada
    • 2006 - present
Author
MissionMindhack
ID
326259
Card Set
Poli 110 - Into to Canadian Politics - Prime Ministers
Description
Poli 110 - Into to Canadian Politics - Prime Ministers.txt
Updated