The flashcards below were created by user
laura9632
on FreezingBlue Flashcards.
-
Fiziologija
Fiziologija- mokslas apie gamtą. Tiria, kas ir kodėl vyksta gyvame organizme. Nagrinėja: Sveiko organizmo fiziologinius, fizinius, cheminius procesus. Viso organizmo ar jo sudėtinių dalių funkcijas. Reguliacinius mechanizmus, kurie užtikrina organų ir sistemų funkcionavimą bei tarpusavio ryšį.
-
Fiziologijos mokslo objektas
molekulės, ląstelės ir jų struktūros, audiniai, organai, organų sistemos
-
Tyrimo metodai
eksperimentiniai (bandymai su gyvūnais; ūmūs ir lėtiniai), klinikiniai stebėjimai (ligos, pažeidimai), organizmo skysčių tyrimai (kraujo, šlapimo), instrumentiniai (rentgenas, magnetinis rezonansas ir kt.)
-
Šakos
žmogaus (sveiko), patologinė, mitybos, sporto, ekstremalių ir kitų sąlygų fiziologija, neurofiziologija.
-
Gyvosios medžiagos pagrindiniai požymiai
- Metabolizmas
- Mirtis
- Dirglumas
- Veisimasis
-
metabolizmas
fizinių, biocheminių, fiziologinių medžiagų ir energijos procesų visuma žmogaus organizme; anabolizmo ir metabolizmo vienybė.
-
Anabolizmas
fizinių, biocheminių, fiziologinių procesų visuma, kurių metu iš gaunamų medžiagų sintetinamos ar atnaujinamos ląstelės, audinių struktūros, sintezuojami ir resintezuojami junginiai.
-
Katabolizmas
fizinių, biocheminių, fiziologinių procesų visuma, kurių metu ardomos ląstelės, audinių struktūros, skaidomos ir oksiduojamos medžiagos (gaunama energija, naudojama sintezės procesams, darbui). Dalis organizmo tampa šalintinomis medžiagomis.
-
mirtis
Natūrali mirtis- organizme ilgai užtrukusių katabolinių procesų pasekmė. Trinka medžiagų apykaita ir organizmų struktūra, nebeužtikrina funkcijų.
-
Dirglumas-
gebėjimas reaguoti į dirgiklį tam tikra reakcija, vadinama sujaudinimu. Leidžia adaptuotis. Jaudrieji audiniai: raumenys (susitraukia), liaukos (išskiria sekretą), nervinės ląstelės (veikimo potencialo pavidalu sklinda nervinis impulsas).
-
Veisimasis
gebėjimas daugintis, palikti į save panašių palikuonių (paveldimumas ir kintamumas).
-
Pagrindiniai fiziologijos bruožai
- Organizmo vieningumas
- Organizmo ir aplinkos vieningumas.
- Nervizmo principas
- Determinizmas
- Sandaros ir funkcijos vieningumas
- Kūno ir psichikos vieningumas.
-
Organizmo vieningumas
- ląstelės, audiniai, organai veikia suderintai. Į vieną jungia organizmo skysčiai. Humoralinis ir nervinis reguliavimas.
-
Organizmo ir aplinkos vieningumas
Aplinka- dirgiklių šaltinis, statybinių medžiagų šaltinis, į ją šalinamos šalintinos medžiagos. Autotrofai, heterotrofai sintetina ir naudoja organinius junginius.
-
Nervizmo principas.
Besidiferencijuojanti nervų sistema pradeda prisitaikyti prie kintančios aplinkos. Jos veiklos pagrindas- refleksas.
-
Determinizmas.
. Priežastis lemia pasekmę. Viskas, kas įvyko, turi priežastį. Teleologizmas: fizinio darbo metu organizmui „reikia“, todėl... Priežastis: kaupiasi metabolitai, todėl refleksiškai suaktyvėja širdies veikla, kvėpavimas.
-
Sandaros ir funkcijos vieningumas.
Tam tikrai funkcijai reikalinga tam tikra sandara. Pakitus sandarai neatliekama funkcija.
-
Kūno ir psichikos vieningumas.
Psichiniai reiškiniai turi materialų pagrindą- smegenis.
|
|